Home » Hrabina a Koňova skala

Hrabina a Koňova skala

Odvážlivec na Koňovej skale

V oblasti Sivca sa dá naplánovať viacero túr. Táto túra nevedie až na Sivec, avšak navštívime na nej iné zaujímavé miesto. Z vlakovej stanice Ružín sa vydáme cez dolinu Malý Ružinok k vrcholu Hrabina, ktorý z východu, severu a západu obídeme po dlhom svahu. Po zídení zo svahu môžeme prejsť skratkou cez lúku po ŽTZ alebo sa na ŽTZ napojíme o trochu neskôr priamo. V druhom prípade sa prejdeme okolo pamätníka SNP z roku 1973. ŽTZ nás povedie na SSV až prídeme k lúčnatému terénu a odbočíme na západ k vyhliadke nad Ružínom – Koňovu skalu. Po ŽTZ sa vrátime späť k vlakovej stanici Ružín a uzavrieme pomerne krátky, avšak príjemný okruh.

Trasa

Ružín, ŽSMalý Ružinok pod Hrabinou – Pod SivcomKoňova skalaRužín, ŽS
10 km; +435 m / –435 m

Doprava

Odchod os. vlakozm zo ŽS KE o 9:17 h do ŽS Ružín. Výstup o 9:46 h.

Os. vlakom o 14:11 / 16:24 h zo ŽS Ružín do Košíc. Výstup na ŽS o 14:41 / 16:53 h.


Zaujímavosti na trase

Tam, kde sa dnes rozprestiera vodná nádrž Ružín, existovala rovnomenná dedinka Ružín. Vodná nádrž je obkolesená nádhernou prírodou a skalnatými útvarmi. Jedným takým zaujímavým útvarom je aj Koňova skala. Ako sa k tomu názvu skaly prišlo? Nuž teda počúvaj. Bol pekný, slnečný deň. V malej dedinke Ružín od rána ľudia žili svojím každodenným životom. Všetci sa živili poľnohospodárstvom, každý pracoval na svojom kúsku poľa. Aj roľník Jano išiel hneď ráno orať pole so svojimi koňmi. Nad jeho poľom sa vynímala šikmá skala, ktorá bola veľmi vysoká a strmá. Jano pracoval celý deň. Keď končil namáhavú oračku, už sa zvečerievalo. Len tu zrazu, čosi čudné vybehlo z kríkov. Vyzeralo to ani nie ako človek, ale ani celkom zvieraciu podobu to nemalo. Kone sa veľmi zľakli a splašili sa. Utekali z poľa priamo na spomínanú šikmú skalu. Každý iným smerom. Tu sa zrazu jeden kôň na skale pošmykol a začal padať dole. Dopadol do rieky, v ktorej sa dolámal a utopil. Druhý kôň sa stratil a dodnes sa nevie, čo sa s ním stalo. Či bolo tak, alebo inak, to je v podstate jedno. Ale Koňova skala sa nad Hornádom vypína do dnes.

Výhľadová Koňova skala sa nachádza na severozápadnom svahu vrchu Hrabina (584 m n.m.) v nadmorskej výške 350 – 400 m n.m. Výhľadový skalný útvar je približne široký 200 metrov a jeho výška od hladiny priehrady je od 40 do 60 metrov. Na vrcholovej plošine skalných brál sa nachádzajú ružínske lúky, ktoré ponúkajú pekné výhľady do okolia. Koňova skala má takmer kolmo klesajúce skalné steny, ktoré obmýva voda z vodnej nádrže Malá Lodina. Najkrajší pohľad na Koňovú skalu je z cestného mosta, ktorý prechádza vodnou nádržou. Podľa povesti tu na čistinke za svitu mesiaca môžeme stretnúť lesné víly. Tie tu tancujú v čarovných kruhoch a roznášajú vzduchom vôňu rastlín.

GPS: N 48°51.88200′ E 21°5.95500′