Home » Hájske vyhliadky s prekvapením

Hájske vyhliadky s prekvapením

Jedna z vyhliadok nad Hájskou tiesňavou

Nad obcou Háj v Hájskej tiesňave sa nachádza 10 pomenovaných vodopádov, ktoré sú až 7 metrov vysoké. Trochu vyššie nad vodopádmi sa na západnej strane tiesňavy dvíha v bralnatých svahoch výrazné údolie, tzv. Szemerce völgy so sutinovým poľom na dne. V údolí môžeme nájsť dve menšie Mrazové jaskyne. Po vystúpení na Zádielsku planinu sa krátko prejdeme po Želiarskych lúkach, krátko prejdeme Starou Hradnou cestou a nad ňou smerom k Háju nájdeme tri vyhliadky na hrane Zádielskej planiny. Po zelenej značke zídeme do Hája okolo Veže na vlásku a vystúpame popri Hájskych vodopádov na začiatok trasy v Hájskej tiesňave.

Trasa

Hájska tiesňava – údolie Szemerce völgyŽeliarske lúkyStará Hradná cesta – Hájske vyhliadky – Veža na vláskuHájHájske vodopády
7,4 km; +482 m / –482 m

Doprava

Stretnutie s autami o 8:00 h v Hájskej tiesňave za vodopádmi

Návrat autami z Hájskej tiesňavy


Zaujímavosti na trase

Mrazová jaskyňa (480 m n.m.) je puklinovitá jaskyňa tvorená koróziou zrážkových vôd a mrazovým zvetrávaním pukliny smerom SZ – JV (sklon 80 °). Rozmery vchodu sú 1,7 x 1,4 m, maximálna výška stropu je 2,9 m. Dno je vyplnené ostrohrannou sutinou s prachom, v prednej časti je hlina a naviate lístie. Jaskyňa je bez výzdoby. Jaskyňa sa nachádza v údolí Szemerce völgy, cca 50 výškových m nad cestou vo vzdialenosti 15 m od žľabu. Vchod je dobre vizuálne identifikovateľný. V okolí rastie urastený bukový les.

Dĺžka: 6 m; GPS:N 48°38.696′ E 20°50.671′

Hájske vodopády sa nachádzajú v Hájskej doline neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačavu. Na vodopády na tejto ceste poukazujú tri smerovníky. Celkove sa v tej oblasti nachádza až desať pomenovaných vodopádov. Vodopády sú vysoké 1 – 7 metrov a ich výdatnosť sa odvíja od množstva zrážok. V zimnom období vodopády veľmi často zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle.