Home » Dve prvenstvá v Slovenskom krase

Dve prvenstvá v Slovenskom krase

Lúky pod Matesovou skalou

Z Hačavy sa dá cez Zádielskú planinu pomerne rýchlo dostať do Šajbovej doliny v závere skorej sa nachádza Marciho diera. V tejto oblasti les prechádza do rozsiaheho lúčneho terérenu. Najprv južnejšieho vystúpime na vrch Dvorník (932 m n.m.). Podľa najnovších meraní sa jedná o najvyšší vrchol Slovenského krasu. Potom severnejšie vystúpime na Matesovu skalu (925 m n.m.), ktorá pôvodne držala výškové prvenstvo. Okolo Blatného potoka sa zatočíme, dostaneme sa na severnú hranicu Slovenského krasu a vrátime sa do Hačavy.

Trasa

Hačava Hačavské sedlo Šajbova dolina Dvorník Matesova skala Blatný potokkóta 870 (nepovinne) – Hačavské sedlo Hačava
15,8 km; +875 m / –884 m

Doprava

Stretnutie s autami o 8:30 h v Hačave na otočke autobusu

Návrat autami z Hačavy


Zaujímavosti na trase

Matesova skala (925 m n.m.) je druhý najvyšší vrch v Slovenskom krase, konkrétne na Borčianskej planine. Nachádza sa nad obcou Bôrka. Napriek značnej nadmorskej výške vrchol ponúka len obmedzené výhľady na okolie. Z vhodných lokalít je možné pozorovať najmä susedné vrcholy a severným smerom Volovské vrchy. Prístup na Matesovu skalu je jednoduchý, nakoľko v blízkosti vedie ZTZ v otvorenom teréne. Pod vrchol poblíž sa nachádza maringotka a poľovnícka chatka.

Dvorník (932 m n.m.) je najvyšší vrch v Slovenskom krase, konkrétne na Borčianskej planine. Vrchol získal prvenstvo len nedávno, vystriedal tým na tróne Matesovu skalu od ktorej je vzdialený cca 1 km na JV. Na sever od vrcholu vedie ZTZ. Oba vrcholy je možné navštíviť naraz. Na vrchole je riedky les, výhľady však chýbajú. V západnom svahu vrchu sa nachádza menšia jaskyňa.