Moravský kras patrí medzi najvýznamnejšie krasové oblasti v strednej Európe. Na celom území je známych viac ako 1600 jaskýň, z ktorých päť je platených a prístupných verejnosti – Punkevní jeskyně s možnosťou plavby na podzemnej riečke Punkvy spojené s prehliadkou dna priepasti Macocha, Kateřinská jeskyně, ktorá je známa unikátnymi vysokými stalagmitmi, Jeskyně Balcarka s bohatou a farebnou kvapľovou výzdobou, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Jeskyně Výpustek s bohatou vojenskou históriou. CHKO Moravský kras pokrýva najcennejšie časti Moravského krasu. Vyhlásená bola v roku 1956. Jej celková výmera je 94 km².
Moja prvá návšteva Moravského krasu patrila priepasti Machocha a návšteve Punkevní jeskyně. V okolí som si ešte prešiel voľne dostupnú Smrtní jaskyni. Až po návrate domov som si začal uvedomovať jedinečnosť uvedenej krasovej oblasti. Moravský kras sa delí severnú, strednú a južnú časť. Mňa teší, že mnoho jaskýň má horizontálny charakter, sú dostatočné dlhé a preto sú ľahšie dostupné pre turistov, ktorý majú povolený vstup do jaskýň. Tým sa Moravský kras výrazne líši od Slovenského krasu. Na nasledujúcich stránkach ponúkam niekoľko tipov na pätdňovú dovolenku s autom v Moravskom krase.
Sumár túry
Říčka Punkva alebo Suchý žľab (severná časť) – Pustý žľab (severná časť) – PR Bílá voda a PR Balcarova skála (severná časť) – NPP Rudické propadání (stredná časť) – NCH Údolí Říčky (južná časť)
až 32,7 km; až +1467 m / až –1487 m
Táto túra v Moravskom krase je rozdelená na päť dni, takže v krase možné stráviť aj celý týždeň na dovolenke. Prvé tri dni strávime v severnej časti Moravského krasu, pretože je v nej niekoľko žľabov, ktoré sa najlepšie prechádzajú samostatne. V nich sú aj platené jaskyne. Ďalšie dni navštívime strednú a južnú časť Moravského krasu, ktoré sú kratšie a aj rozkúskované, takže sa v nich budeme na viac krát presúvať autom.
1. deň
Doprava na trasu
Autom zo Slovenska na parkovisko pri priepasti Macocha
1. trasa na výber – spoznávacia trasa v doline riečky Punkvy
Táto okružná trasa je zameraná na návštevu platených jaskýň Punkevní jeskyně a Kateřinská jeskyně. Návrat je vedený po turistickom chodníku.
Priepasť Macocha – Punkevní jeskyně (platená jaskyňa) – Říčka Punkva – Skalní mlýn – Kateřinská jaskyně (platená jaskyňa) – Křenkův pomník – Chobot – Priepasť Macocha
4,6 km; +279 m / –191 m
2. trasa na výber – objavná trasa v Suchém žlebu
Táto okružná trasa je zameraná na návštevu voľných jaskýň v Jantarové stezce v Suchém žlabe, cez ktorý vedie cyklotrasa. V Suchém žlabu je viacero voľných jaskýň nachádzajúcich sa v blízkosti turistického chodníka. K niektorým jaskyniam sa dá dostať krátkym výstupom po svahu. Výstup k nim však nie je povinný. Podľa chuti a času je tiež možné navštíviť platené jaskyne Punkevní jeskyně a Kateřinská jeskyně.
Priepasť Macocha – Srnčí jeskyně – Ovčí jeskyně – Verunčina jeskyně – Jeskyně Kravská díra – Kalovy jeskyně – Psí díra – Krápníková zazděná jeskyně – Králova jeskyně – Jeskyně Mastný flek – Rytířská jeskyně – Kateřinská jeskyně (platená jaskyňa) – Skalní mlýn – Říčka Punkva – Punkevní jeskyně (platená jaskyňa) – Priepasť Macocha
9 km; +461 m / –461 m
Stravovanie
Restaurace Macocha na začiatku, resp. konci trasy
Jídelna Skalní mlýn v oblasti Skalní mlýn
Doprava po trase
Po túre sa dá ísť autom na návštevu Smrtní jeskyně. Zaparkovať treba na hornom konci obce Vilémovice, odtiaľ treba zísť asi 200 metrov peši dole cestou k jaskyni. Tá sa nachádza hneď vo svahu vpravo nad cestou. Jej dĺžka je 130 metrov. Potom už len autom na ubytovanie.
Ubytovanie
Zaujímavosti na trase
Severná časť Moravského krasu je odvodňovaná riečkou Punkva. Najvýznamnejším jaskynným systémom tejto oblasti je Amatérská jeskyně. Pre verejnosť sú sprístupnené Punkevní jeskyně s najznámejšou českou priepasťou Macochou, ďalej Sloupsko-šošůvské jeskyně vrátane jaskyne Kůlny, jaskyne Balcarka a Kateřinské jeskyně. V Holštejnskom údolí je voľne prístupná jaskyňa Lidomorna, ktorá sa nachádza pod zrúcaninou hradu Holštejn blízko krasového prepadu potoka Bílá voda v Rasovne. Ďalšie množstvo menších voľne prístupných jaskýň, skalných mostov, tiesňav a ďalších krasových javov sa nachádza v Pustém žlebu a Suchém žlebu. Medzi Novými Dvormi a hradom Blansek je chránená lipová alej.
Priepasť Macocha je najznámejšia priepasť v oblasti Moravského krasu a súčasť komplexu Punkevních jeskyní. Ide tiež o najväčšiu priepasť svojho druhu v strednej Európe. Hĺbka suchej časti priepasti je 138,4 metrov a na jej dne sa nachádza Horné (hĺbka 11 m) a Dolné macošské jazierko (hĺbka min. 50 m). Priepasť sa nachádza v katastrálnom území obce Vilémovice. Svoju neslávne známu reputáciu si získala vďaka abnormálnemu počtu samovrážd, ktoré sa tu odohrávajú. Miesto je vyhľadávané samovrahmi a za posledných 20 rokov tu svoj život ukončilo už 29 ľudí.
Punkevní jeskyně (platené) sa nachádzajú v severnej časti CHKO Moravský kras v Pustém žlebu. Objaviteľ Karol Absolon postupne objavoval ich časti v rokoch 1909 – 1933. Podzemím preteká riečka Punkva. Na systém jaskýň sa tiež napája priepasť Macocha a je súčasťou systému Amatérskej jaskyne. Punkevní jeskyně prevádzkuje Správa jaskýň Českej republiky. Ročne ich navštívi asi 200 000 turistov, čo ich robí najnavštevovanejším jaskynným systémom v Česku. Sú jedinou sprístupnenou jaskyňou v Česku s podzemnou plavbou pre návštevníkov.
Kateřinská jeskyně (platená) sa nachádza na začiatku Suchého žlebu, asi 500 metrov východne od Skalního mlýnu. Je súčasťou starej výtokovej jaskyne, o čom svedčia nápadné stopy po prúdiacich vodách a ich eróznej činnosti. Kateřinská jeskyně bola tiež bohatým náleziskom kostí pleistocénnych zvierat, predovšetkým medveďov. Pre verejnosť je otvorená od roku 1910.
Veľký vstupný portál jaskyne Kravská díra je vidieť z údolia Suchý žleb, na ktorého pravej strane sa jaskyňa nachádza. Za vstupnou časťou sa rozprestiera veľký priestor, ktorý ďalej pokračuje dvoma chodbami. Obe chodby dnes končia v závale sutiny. Významné archeologické nálezy v prednej časti jaskyne dokazujú, že toto miesto bolo osídlené pravekým človekom.
Kalovy jeskyně sú súčasťou kaňonovitého krasového systému Suchého žlebu. Sú tvorené jaskynnými dómami, komínmi a záverečnou priepasťou hlbokou približne 40 m.
Krápníková zazděná jeskyně bola objavená náhodou pri stavbe cesty. Na jej dne sa nachádza Krápnikový dóm. Z tohto dôvodu bola jaskyňa pred nenechavcami zamurovaná. Šírili sa povesti, že jaskyňa je dlhá až niekoľko sto metrov. Po novom preskúmaní je jej skutočná dĺžka iba 84 m.
Králova jeskyně bola objavená v roku 1909. Nachádzajú sa v nej dva dómy s kvapľovou výzdobou. Celková dĺžka jaskyne je 55 m.
Prvý prieskum oblasti jaskyne Mastný flek sa začal v roku 1939. Pri vstupe sa nachádza 30 cm hlboké jazierko. Chodba vyúsťuje do dómu s bohatou kvapľovou výzdobou. Nad dómom sa nachádza 40 m vysoký komín, celková dĺžka jaskyne dosahuje 300 m.
Výtoková Rytířská jeskyně leží v ľavom svahu Suchého žlebu. Do jaskyne vedie mohutný vstupný portál, v ktorom bol v 13. storočí vybudovaný jediný jaskynný hrad v Česku. Jaskyňa bola osídlená od praveku a je bohatým archeologickým náleziskom.
2. deň
Doprava na trasu
Autom z ubytovania do obce Sloup. Autobusom zo zastávky Sloup do zastávky Vilémovice,,Macocha rozc.2.0. Na túre pôjdeme peši do cieľa, kde sme si odložili auto.
Trasa
Táto trasa je zameraná na prechod Pustým žlebem a návštevu platenej Sloupsko-šošůvské jeskyně. V Pustom žlebe je viacero voľných jaskýň. K niektorým jaskyniam sa dá dostať krátkym výstupom po svahu. Výstup k nim však nie je povinný.
Sloup – Skála Evropa – Skalní věž Otec, matka, syn – Sloupsko-šošůvské jeskyně (platená jaskyňa) – Skála Hřebenáč – Jaskyňa Kůlna – Šošůvské jeskyně – Jeskyně Sedmnáctka – Amatérská jeskyně – Jeskyně Propasťovité bludiště – Pod Salmovkou – Priepasť Macocha
7,7 km; +257 m / –277 m
Stravovanie
Restaurace Macocha na začiatku trasy
Restaurace hotelu Broušek po začiatku trasy
Doprava po trase
Autom z obce Sloup na ubytovanie
Ubytovanie
Zaujímavosti na trase
Severná časť Moravského krasu je odvodňovaná riečkou Punkva. Najvýznamnejším jaskynným systémom tejto oblasti je Amatérská jeskyně. Pre verejnosť sú sprístupnené Punkevní jeskyně s najznámejšou českou priepasťou Macochou, ďalej Sloupsko-šošůvské jeskyně vrátane jaskyne Kůlny, jaskyne Balcarka a Kateřinské jeskyně. V Holštejnskom údolí je voľne prístupná jaskyňa Lidomorna, ktorá sa nachádza pod zrúcaninou hradu Holštejn a blízko krasového prepadu potoka Bilá voda v Rasovne. Ďalšie množstvo menších voľne prístupných jaskýň, skalných mostov, tiesňav a ďalších krasových javov sa nachádza v Pustém žlebu a Suchém žlebu. Medzi Novými Dvormi a hradom Blansek je chránená lipová alej.
Sloupsko-šošůvské jeskyně sa nachádzajú na južnom okraji obce Sloup v v Sloupském údolí. Jaskyňa patrí do systému Amatérskych jaskýň, čo je najdlhší jaskynný systém v Českej republike. Sloupsko-šošůvské jeskyně sú rozsiahlym komplexom dómov, chodieb a obrovských podzemných priepastí vytvorených na dvoch poschodiach. Priestora nazývaná Eliščina jaskyňa má vynikajúcu akustiku, a preto je príležitostne využívaná pre koncerty komornej hudby.
Jedna z najznámejších skál Moravského krasu, Skála Hřebenáč sa týči blízko vchodu do Sloupsko-šošůvských jeskyní v obci Sloup, ktorej názov je pravdepodobne odvodený podľa špecifického tvaru Hřebenáča. Skala je veľmi obľúbená medzi horolezcami, na jej vrchole sa nachádza liatinový kríž.
Jaskyňa Kůlna je súčasťou Moravského krasu. Návšteva jaskyne Kůlna je súčasťou prehliadok Sloupsko-šošůvských jaskýň. Jaskyňa sa nachádza na území obce Sloup, asi 23 km severne od Brna. Leží v severnej časti CHKO Moravský kras, v prírodnej rezervácii Sloupsko-Šošůvské jeskyně.
Puklinová jaskyňa Sedmnáctka sa nachádza na tektonickej poruche s veľkým dómom na svojom konci s kvapľovou výzdobou. Rozsiahly prieskum tu prebiehal už na začiatku 20. storočia. Celková dĺžka jaskyne je 430 metrov.
Amatérská jeskyně je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na Morave v Českej republike. Známy je aj vďaka archeologickým nálezom. Okrem vchodu nie je jaskyňa verejnosti prístupná, aj keď je príležitostne sprístupnená pre návštevníkov.
Ako napovedá názov Jeskyně Propasťovité bludiště, jedná sa o sústavu chodieb, domov a predovšetkým priepastí. Celková dĺžka chodieb je takmer 600 metrov. Jaskyňa bola preskúmaná českým odborníkom pánom Karlom Absolonom. Vchod do jaskyne je na východnom úbočí Pustého žlebu.
3. deň
Doprava na 1. trasu
Autom z ubytovania k rázcestníku Kalvodův kříž
1. trasa – PR Bílá voda
Táto krátka trasa je zameraná na skúmanie krasového územia – Holštejnské údolí a PR Bílá voda. Jedná sa o zaujímavé miesto, ktoré bolo osídlené už za stredoveku, keď tu na skale stál hrad Holštejn a pod ním sa rozprestieralo stredoveké mestečko. Oboje tu zaniklo, zostal tu len mlyn a v roku 1791 tu bola založená nová dedina Holštejn.
Kalvodův kříž – Wankelův závrt – Jeskyně Piková dáma – Stará Rasovna – Hrad Holštejn – Jeskyně Lidomorna – Holštejn – Skalní útvar Bílá hvězda – Holštejnská jeskyně – Kalvodův kříž
5 km; +207 m / –207 m
Doprava na 2. trasu
Autom smerom k obci Ostrov u Macochy k jaskyniam Jeskyně v Panském klínku, Císařská jeskyně – dolní vchod a horní vchod, ktoré sa nachádzajú blízko hlavnej cesty. Potom presun autom na parkovisko v obci Ostrov u Macochy pri jaskyni Balcarka na 2. trasu.
2. trasa – PR Balcarova skála
Táto krátka trasa je zameraná na návštevu PR Balcarova skala s komerčnou jaskyňou Balcarka. Pre toto územie je charakteristické množstvo povrchových a podzemných krasových javov. Jaskyne sa však nachádzajú dosť nepravidelne, takže väčšinu z nich vynecháme.
Jeskyně Balcarka (platená jaskyňa) – Cigánská jeskyně
1,5 km; +54 m / –54 m
Stravovanie
Hostinec Staré časy v Ostrove u Macochy
Doprava po trase
Autom z Ostrova u Macochy na ubytovanie
Ubytovanie
Zaujímavosti na trase
Severná časť Moravského krasu je odvodňovaná riečkou Punkva. Najvýznamnejším jaskynným systémom tejto oblasti je Amatérská jeskyně. Pre verejnosť sú sprístupnené Punkevní jeskyně s najznámejšou českou priepasťou Macochou, ďalej Sloupsko-šošůvské jeskyně vrátane jaskyne Kůlny, jaskyne Balcarka a Kateřinske jeskyně. V Holštejnskom údolí je voľne prístupná jaskyňa Lidomorna, ktorá sa nachádza pod zrúcaninou hradu Holštejn a blízko krasového prepadu potoka Bilá voda v Rasovne. Ďalšie množstvo menších voľne prístupných jaskýň, skalných mostov, tiesňav a ďalších krasových javov sa nachádza v Pustom žľabe a Suchom žľabe. Medzi Novými Dvormi a hradom Blansek je chránená lipová alej.
V roku 1855 sa prepadlo dno Holštejnského údolia a vznikol Wankelův závrt s priemerom 13 metrov a hĺbkou 22 metrov. Postupom času bol závrt zanesený zeminou a jeho súčasná hĺbka nie je ani 4 metre.
Jaskyňa Piková dáma objavená v roku 1964 je súčasťou najväčšieho jaskynného komplexu v Česku zvaného Amatérská jeskyně. Jedná sa o členitý priestor zahŕňajúci rozvetvujúce sa chodby, dómy, priepasti a podzemné jazerá. Jaskyňa Piková dáma vytvára útočisko pre množstvo druhov netopierov, konkrétne netopiera fúzatého, netopiera čierneho alebo vrápenca malého. Vstup do jaskyne sa nachádza blízko bývalého prepadu Stará Rasovna, ponoru potoka Bilá voda.
Jaskyňa Stará Rasovna je rovnako ako Nová Rasovna prepadom potoka Bilá voda. Do systému Stará Rasovna sa však Bilá voda vlieva len pri povodniach, keď Nová Rasovna nestačí pobrať všetku vodu.
Zrúcaninu rozsiahleho hradu Holštejn nájdeš blízko rovnomennej obce na osamelom skalnom vápencovom kopci. Ten vo svojom vnútri skrýva jaskyňu Lidomorna (Hladomorna). Vchod do jaskyne je spojený s hradom podzemnou chodbou, dnes zavalenou zrúteným murivom. Samotný hrad predstavoval jednoduchú stavbu bez hradnej veže. Vo svojej dobe patril k najväčším a najpohodlnejším sídlam na Morave. Z hradu sa zachovali asi 8 metrov vysoké zvyšky zaobleného múru nad priekopou, zvyšky muriva paláca a ďalších stavieb, malé časti obvodovej hradby a terénne nerovnosti.
Jaskyňa Lidomorna je skrytá jaskyňa menšieho typu. Nájdeš ju pod zrúcaninou hradu Holštejn, severne od Ostrova pri Macoche. Jaskyňa slúžila v stredoveku ako hladomorňa neďalekého hradu. Jedným z komínov v strope jaskyne, ktorý je teraz z povrchu zasypaný sutinou, sa spúšťali odsúdení. Pri vchode do jaskyne nájdeš najťažšiu horolezeckú cestu v Českej republike. Priamo ku skale vedie červeno značená turistická značka. Jaskyňa sa nazýva aj Hladomorna.
Holštejnská jaskyňa sa nachádza asi 300 metrov západne od dediny Holštejn. Ide o mohutný paleoponor. Od objavenia jaskyne boli vykopané priechody v sedimentoch. Bohužiaľ, tie siahajú takmer až k stropu. Jaskyňa je prepojená s vedľajšou jaskyňou Nezamestnaných.
Císařská jeskyně leží v Ostrovském žlebu na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche v Moravskom krase. Bývala tiež niekedy nazývaná ako “Ostrovská vodná jaskyňa.” Jaskyňu objavil Johannes Anton Nagel, ktorý vykonával prvý prieskum v roku 1748. O výskum sa zaujímal aj gróf Hugo František Salm, ktorý tu roku 1804 uviedol cisára Františka I. a cisárovnú Máriu Terezu. Dĺžka chodieb je 650 metrov. Hlavné chodby tvoria krasové jazierka s odbočkami. V roku 1997 tu bola vybudovaná liečebňa pre deti, ktoré tu podstupujú speleoterapiu. Raz ročne sa tu koná náboženská púť.
Jaskyňa Balcarka patrí k jaskyniam s mimoriadne bohatou, mnohotvárnou a farebnou kvapľovou výzdobou. Rovné stropy, vzniknuté lavicovou odlučnosťou vápencov, zdobia veľké množstvo dlhých dutých slamiek, tenkých a mrkvovitých stalaktitov či sintrové vodopády. Balcarova skala, v ktorej sa jaskyňa nachádza, je od roku 1998 prírodnou rezerváciou.
4. deň
Doprava na trasu
Autom z ubytovania k Mariánskej jaskyni
Trasa
Táto krátka trasa autom je zameraná na prechod strednej časti Moravského krasu. Najvýznamnejším jaskynným systémom tejto oblasti je NPP Rudické propadání – Býčí skála.
Mariánská jeskyně – Drátenická jeskyně – presun autom Výpustek (platená jaskyňa) – presun autom Jeskyně Otevřená skála – Jeskyně Kostelík – presun autom Skalní masiv Býčí skála – presun autom Skalní masiv Jáchymka – Jeskyně Jáchymka – pamiatka Stará huť u Adamova
3 km; +184 m / –184 m
Stravovanie
Penzion U Kamenného kola pri Adamove
Doprava po trase
Autom od Staré huti na ubytovanie
Ubytovanie
Zaujímavosti na trase
Stredná časť Moravského krasu je odvodňovaná Jedovnickým a Křtinským potokom. Najvýznamnejším jaskynným systémom tejto oblasti je systém NPP Rudické propadání – Býčí skála. Pre verejnosť je sprístupnená jaskyňa Výpustek, ktorá sa nachádza v Křtinském údolí. Voľne prístupnými jaskyňami sú Kostelík, v nadväzujúcom Josefovském údolí jaskyňa Jáchymka, blízko ktorej stojí Huť Františka s múzeom železiarstva.
Mariánská jeskyně, ktorej dĺžka dosahuje až 180 metroc, je prvá v Moravskom krase, ktorá bola sprístupnená verejnosti. V jaskyni vznikol členitý periodicky zaplavovaný labyrint chodieb. Sintrová výzdoba bola počas 2. svetovej vojny zničená z dôvodu jej použitia vo vojenskej výrobe.
Drátenická jeskyně bola v 20. storočí veľmi poznačená ľudskou činnosťou. V období rokov 1921-1944 v nej bola ťažená fosfátová hlina, v rokoch 1944-1945 ju nemecká armáda prebudovala na podzemnú továreň. V súčasnosti jej priestory využíva Školský lesný podnik Krstiny ako sklad sadeníc. Pri stavebných prácach počas 2. svetovej vojny bola objavená ďalšia časť jaskynného systému nazvaná Nová Drátenická jeskyně.
Jaskyňa Výpustek je sprístupnená jaskyňa v centrálnej časti CHKO Moravský kras v Českej republike. Nachádza sa v hornej časti Křtinského údolí pri obci Křtiny. Jaskyňu tvoria dve podzemné úrovne starobylého ponorného systému Křtinského potoka. Ide o významnú paleontologickú lokalitu, jednu z mála európskych lokalít, kde sa nachádzajú kompletné kostry šeliem zo štvrtohôr.
Jeskyně Kostelík leží v Křtinskom údolí plnom jaskýň a skalnatých zrázov. Ide o priechodnú jaskyňu, cez ktorú vedie modrá turistická značka z Adamova do Křtin. Jej hlavný dóm pripomína vnútro kostolíka, ktoré mu prisúdilo aj názov celej jaskyne. Okrem hlavnej časti je tu niekoľko bočných chodieb a okien, vďaka ktorým môžeš preskúmať jaskyňu aj bez svietidiel. Jaskyňa je troskou prietokovej jaskyne, ktorú vytvoril Křtinský potok. Neďaleko sa nachádza výver tohto potoka.
Národná prírodná rezervácia Býčí skála je chránené územie v CHKO Moravský kras, rozkladajúce sa medzi obcami Adamov a Křtiny v okresoch Blansko a Brno-vidiek. Býčí skála vznikla v roku 2003 zlúčením pôvodnej národnej prírodnej pamiatky Býčí skála (vyhlásená roku 1975) a národnej prírodnej rezervácie Josefovské údolí (vyhlásená v roku 1977). Jej plocha je 181,58 ha. Hlavným predmetom ochrany sú druhovo bohaté prírodné spoločenstvá dubového, bukovo-dubového, dubovo-bukového a bukového vegetačného stupňa, vzniknuté prevažne pôsobením prírodných síl v údolí Křtinského potoka a taktiež krasové javy a jaskyne. Územie je zároveň súčasťou európsky významnej lokality sústavy Natura 2000 Moravský kras.
Býčí skála je zároveň jaskyňa nachádzajúca sa v strednej časti CHKO Moravský kras, severne od Brna, v Křtinském údolí medzi obcami Adamov a Křtiny. Spolu s Barovou (Sobolovou) jaskyňou a Rudickým propadáním tvorí po Amatérskej jaskyni druhý najdlhší jaskynný systém v Českej republike s celkovou dĺžkou presahujúcou 18 kilometrov.
Jaskyňa Jáchymka sa nachádza na území Adamova v Jozefovskom údolí v strednej časti CHKO Moravský kras v údolí Křtinského potoka, ktorého vodami bola vytvorená. Ľudia jaskyňu využívali už od praveku, svoje meno získala od pustovníka Joachyma, ktorý v nej žil v 19. storočí. Prechádza ňou turistická značená cesta trasy z Adamovej smerom k Býčí skále, Kostelíku a do Křtin.
Stará huť pri Adamove (Huť Františka) je národná kultúrna pamiatka umiestnená v pamiatkovej rezervácii, ktorá sa nachádza v Josefovskom údolí pri Adamově. Stará huť bola postavená na začiatku 18. storočia kniežaťom Jánom Adamom z Liechtensteina. Podnik sa zameriaval predovšetkým na výrobu na vojenské účely, koncom 18. storočia prešiel areál rekonštrukciou. Na konci 19. storočia tu bola pre nerentabilnosť výroba ukončená. Dominantou tohto miesta je mohutná vysoká drevouhoľná železiarska pec so základňou 12 x 12 metrov a výškou okolo 10 metrov. V areáli ďalej uvidíš 2 menšie pece na pálenie vápna, rampy, bývalú modeláreň nazývanú Kameňák a obytnú budovu, v ktorej si prezrieš expozíciu železiarstva.
5. deň
Doprava na 1. trasu
Autom z ubytovania k rázcestníku Hádek
1. Trasa – Naučná stezka Údolí Říčky
Rázcestník Hádek – NCH Údolí Říčky – Jeskyně Švédův stůl – Jeskyně Netopýrka – Ochozská jeskyně – Jeskyně Pekárna – NCH Okolo Koštenic
4,7 km; +217 m / –217 m
Doprava na 2. trasu
Autom od rázcestníka Hádek ku rázcestníku Mokerská Myslivna
2. Trasa – Hladká skála
Mokerská Myslivna – Pacherův kříž – Skalní věž Hladká – vyhliadka Hladká skála – Jeskyně Pekárna – Mokerská Myslivna
2 km; +67 m / –67 m
Doprava na 3. trasu
Autom od rázcestníka Mokerská Myslivna na hlavnú cestu 373 pod rázcestníkom Nad Hornekem
3. Trasa – vyhliadka Hornek
Hlavná cesta 373 – Nad Hornekem – vyhliadka Hornek – Nad Hornekem – hlavná cesta 373
2 km; +74 m / –74 m
Stravovanie
Ranč U Jelena v PR Údolí Říčky
Doprava po trase
Autom od hlavnej cesty 373 na ubytovanie alebo domov
Ubytovanie
Zaujímavosti na trase
Južná časť Moravského krasu je odvodňovaná riekou Říčka, v ktorej údolí sa nachádzajú napríklad jaskynný systém Hostěnického propadání a Ochozské jeskyně a ďalej významné archeologické náleziská z doby lovcov sobov, jaskyňa Pekárna. Táto naša 1. trasa nás prevedie Naučnou stezkou Údolí Říčky. Chodník s ôsmimi náučnými panelmi sa zameriava na prírodu údolia Říčky a zavedie nás okrem iného k voľne prístupnej jaskyni Pekárna.
V asi 30 metrov krátkej priechodnej jaskyni Švédův stůl boli objavené dôkazy prítomnosti jaskynných medveďov a hyien, ako aj neandertálcov vrátane ľudí mladších kultúr. Archeologický prieskum tu bol vykonávaný Bohuslavom Klímou.
Prvá písomná zmienka o jaskyni Netopýrka pochádza z roku 1864. Celková dĺžka jaskyne je 120 metrov. Vo vnútri sa nachádzajú dva väčšie dómy. Bývala tu kvapľová výzdoba, ale časom bola zničená. Po dne jaskyne preteká ponorný tok.
Ochozská jeskyně je jednou z najkrajších krasových jaskýň v strednej Európe. Bola objavená v roku 1831. Z dôvodov nepredvídateľného zaplavenia podzemnou vodou je do jaskyne umožnený vstup len párkrát do roka. Aj pohyb speleológov je obmedzený. Česká speleologická spoločnosť organizuje niekoľkokrát do roka návštevné dni. Celková dĺžka známych chodieb v Ochozské jeskyni dosahuje okolo 1750 metrov.
Pekárna je veľká tunelovitá jaskyňa v južnej časti Moravského krasu, v katastrálnom území Mokrá pri Brne, 1,5 km juhovýchodne od obce Ochoz pri Brne. Svojím až 6 m vysokým a 23 m širokým portálom sa otvára do údolia Říčky. Predstavuje významné archeologické náleziská, ktoré je chránené ako kultúrna pamiatka Českej republiky.
Hneď kúsok za Brnom v blízkosti žltého turistického chodníka sa nachádza krásna vyhliadka Hornek. Z miesta je nádherný pohľad na lesom pokryté kopce bez známky civilizácie. Je tu možnosť posedenia na drevenej lavičke.