Home » Chaty a pramene okolo Štósu

Chaty a pramene okolo Štósu

Chata Hegen v oblasti pod Štósom

Okolo Štósu dominuje nádherná príroda Volovských vrchov. V okolí obce sú strmé kopce, hlboké doliny a veľa hrebeňových trás. My si prejdeme okruh po cestu hrdinov SNP, po ktorej prejdeme druhú polovicu túry. V oblasti je viacero poľovníckych chát a obnovených prameňov, na ktoré sa túra zamierava. Zaujímavosťou je aj Kaplnka Navštívenia panny Márie. Túru zakončíme v kúpeľov Štós, nemusíme už klesať do samotného Štósu.

Trasa

Štós, Sandrik – pod Drieňovcom – chata HegenSkorušinaprameň pod Skorušinoupoľovnícka chata Zenderlingpoľovnícka chata Pekliskoprameň Navštívenia panny MárieŠtósske sedloprameň Gejzu Forᚊtós, kúpele
15,1 km; +851 m / –646 m

Doprava

Odchod autobusom z AS KE o 7:20 h do Štósu, Sandrik

Návrat autobusom o 16:08 / 17:18 h zo Štósu-kúpele do Košíc. Príchod na AS o 17:30 / 18:40 h.


Zaujímavosti na trase

Kaplnka, či skôr neveľký kostolík zasvätený sv. Márii, dominanta Štóskeho sedla, je vedený ako Národná kultúrna pamiatka. Podľa zápisu z roku 1723 na tomto miesta stála malá drevená kaplnka. V roku 1735 ju kompletne prebudovali a vysvätili ako Marienkapelle. Podľa záznamu z roku 1776 sa už kaplnka nazývala Maria Heimsuchunskapelle, čize kaplnka Navštivenia Panny Márie. Toto pomenovanie jej ostalo dodnes. Počas I. svetovej vojny bola kaplnka poškodená, dokonca slúžila aj ako mastaľ. Pôvodné historické sochy vtedy zničili vojaci. Súčasný stav pochádza z roku 1936, keď bola reštaurovaná a pristavili k nej sakristiu. Dôvod výstavby kaplnky ďaleko od obce sa nezachoval. Otvorená je raz ročne v prvú júlovú nedeľu. Kaplnka je súčasťou Duchovnej cesty, ktorá vedie zo Smolníka do Štóskeho sedla. Objekt patrí pod RK faru v Smolníku.