Home » Červený Lačnovský komín

Červený Lačnovský komín

Skalná brána pri vrchole Vrátnica

Prechod Lačnovským kaňonom z Lipoviec je pekným zážitkom. Na trase môžeme obdivovať skalné útvary a malé vodopády Kamenného potoka. Po pár kilometroch nás privíta dedinka Lačnov, kde sa otočíme a vrátime sa späť po hrebeni Červená skala na výhľadovým vrchom Vrátnica a verejnou jaskyňou Komín. Ak nám vyjde čas, vylezieme k veľkej skalnej bráne Vrátnica. Následne zídeme do kampu Zlaté Kopyto v Kopytovskej doline. Odtiaľ pohodovou trasou zídeme až do obce Šindliar. Cestou budeme míňať Kopytovský potok.

Trasa

Lipovce, školaLačnovský kaňon LačnovČervená skalaKomínVrátnica (nepovinne) – Lačná studňaKopytovská dolina, rázc.Šindliar
9 km; +402 m / –456 m

Doprava

Odchod rýchlikom zo ŽS KE o 7:03 h do Prešova. Prestup na autobus do Lipoviec, ZŠ.

Návrat autobusom o 13:55 h zo Šindliaru do Prešova. Prestup na os. vlak do Košíc. Výstup o 16:24 h.


Zaujímavosti na trase

V pohorí Branisko sa nachádza lokalita, ktorá pripomína Slovenský raj. Tou lokalitou je Lačnovský kaňon, ktorý leží medzi obcami Lipovce a Lačnov. Má síce len 2 km, no na každom kúsku vie prekvapiť očarujúcimi scenériami. Lačnovský kaňon je súčasťou Národnej prírodnej rezervácii Kamenná Baba. Prekrásnu divú dolinu kaňonovitého charakteru vytvoril Lačnovský potok. Lačnovský kaňon ponúka strmé skalné steny, vodopády i divoké zurčiace vody potoka a jaskyne. Turistika Lačnovským kaňonom nie je veľmi dlhá a trvá asi 40 minút. Určité úseky chodníka sú zabezpečené kovovými schodmi, rebríkmi či pomocnými reťazami. Lokalita je ak vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Komín je 18 m dlhá upravená jaskyňa so vstupným k portálom. Je to kultové, často navštevované miesto prešovských vandrákov, trampov i turistov, čo je vidno aj na jeho vzhľade. Jaskyňa je pomerne priestranná, chodba dozadu mierne stúpa a končí sa hladkou stienkou. . Vchod jaskyne má rozmery 3,2 x 4 metre, ktorý pozvoľne pokračuje do 10 metrov dlhej vodorovnej chodby mierne esovitého charakteru. Pri vchode je tabuľka, a ktorej je uvedené, že v minulosti slúžila ako úkryt protifašistických bojovníkov počas druhej svetovej vojny. Jaskyňa zaradená medzi prírodné pamiatky.

Vrátnica je skalná vežu s bránou a s výškou približne štyridsať metrov. Miesto neposkytuje výhľady, keďže skala leží v lese. Vrátnica je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Kamenná baba. Skalná veža sa nachádza popri ceste a pôsobí mohutným dojmom. Navyše, v skale nachádza veľká, niekoľkometrová brána, vďaka ktorému je skala skutočnou zaujímavosťou a raritou. Skala je prístupná zo severnej aj z južnej strany. Na severnej strane je však menej strmý svah bez popadaných stromov. Skala je aj obľúbeným miestom pre lezcov.