Na západnom okraji obce Miklušovce začína Náučný chodník škriatka Mikluša. Chodníku venujem iné túry. Teraz sa mu vyhneme, aby sme sa sústredili na výstup na vrch Bystrá. Na začiatku sa prejdeme okolo bývalého mlyna – súčasnej usadlosti popod Miklušovské skaly. Pod skalami sa nachádza poľovnícky prístrešok. Pokiaľ máme čas, môžeme zájsť až k nemu. Dá sa tam opekať v zákryte. Potom už vyjdeme na rozsiahly lúčnatý vrchol Bystrá. Pri zostupe, ak budeme v časovej tiesni môžeme využiť severnú trasu. Inak zostúpime smerom na SV k útulni Poľan, kde sa môžeme pekne zohriať pre príchodom k autobusu pri kameňolome.
Trasa
Miklušovce, PD – Bystrá – vyhliadka – útulňa Poľan – Sedlice, kameňolom
8,6 km; +414 m / –368 m
Doprava
Odchod autobusom o 7:00 h z AS KE do Prešova (7:30 h). Prestup na autobus o 7:35 h do Miklušovce,PD (8:28 h).
Návrat autobusom z Sedlice,kameňolom o 14:58 h do Margecian,ŽS (15:16 h). Prestup na os. vlak o 16:05 h do Košíc (ŽS KE – 16:41 h)
Zaujímavosti na trase
Vrchol Bystrá (750 m n.m.) sa nachádza nad obcami Miklušovce a Klenov. Kratší, avšak strmý výstup vedie z vlakovej stanice Ružín. Vrchol tvoria rozsiahle lúky, ktoré sú obklopené zmiešaným lesom. V lete a na jeseň sú lesy plné húb a lesného ovocia.
Obec Miklušovce sa nachádza v okrese Prešov. História zaznamenala aj iné názvy, napr. Miklósvágás, Miklósvagas, Miklussowcze, atď. Miklušovce používala na potvrdzovanie svojich písomností obecnú pečať z roku 1786. Je to najstaršia známa pečať obce zachovaná na písomnosti. Prvýkrát bola použitá 25. marca 1787. V pečatnom poli je vyobrazený doprava otočený jeleň s výrazným parožím, stojací na zadných nohách. Predné má zdvihnuté, ako pri výskoku. Obec Miklušovce bola od roku 1751 vo vlastníctve šľachticov Šemšejovcov. Tí majú v svojom rodovom erbe vyobrazeného jeleňa vo výskoku, držiaceho na predných nohách malý oválny štít. Ak porovnáme symbol rodového a obecného erbu nachádzame pozoruhodnú podobnosť.