Home » Bokšovský hrebeň cez Rozlomity

Bokšovský hrebeň cez Rozlomity

Výhľad z Napoleonovho klobúka na Ružínsku priehradu

Z Veľkej Lodiny vedie trasa na Rozlomity, čo sú vápencovo – zlepencové veže a steny vysoké približne 50 metrov. Z nich si vychutnáme nádherné výhľady do dolnej časti Hornádskej doliny. Potom sa dostaneme vyššie na Bokšovský hrebeň s vrcholmi Bokšov a Holica. Na hrebeni je množstvo skalných útvarov a zachovalý prales. Z Bokšova si odskočíme na rázsochu k Bokšovským skalám, nazývaným aj Bokšovské skalné mesto. Úplne na západe Bokšovského hrebeňa sa dostaneme k výraznému vrchu Napoleonov klobúk. Z neho voľne zídeme po západnom svahu hrebeňa k vlakovej stanici Ružín.

Trasa

Veľká LodinaRozlomityBokšovský hrebeňHolica (806 m n.m.) – Bokšov (810 m n.m.) – Bokšovské skalné mesto Bokšov (810 m n.m.) – Napoleonov klobúk (641 m n.m.) – Ružín, zastávka
9 km; +906 m / -883 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:27 h do Veľkej Lodiny

Návrat os. vlakom o 16:03 h z vlakovej stanice Ružín do Košíc. Príchod na ŽS o 16:32 h.


Zaujímavosti na trase

Rozlomity sú vápencovo – zlepencové veže a steny, ktoré sú vysoké približne 50 metrov. Z bralového masívu je nádherný výhľad do dolnej časti Hornádskej doliny, na Slanske vrchy, Branisko, Jánošíkovu baštu a Šarišsku vrchovinu. Cesta z Veľkej Lodiny na Rozlomity je čiastočne vyznačená skalnými mužíkmi.

Vrch Bokšov je vápencová skala obkolesená chránenými dubmi plstnatými a bukmi. Na vrchu sa hrebeň delí na tri rázsochy. Na severo-severozápad vedie skalný masív a rázsocha vrchu Napoleonov klobúk. Na severo-severovýchod vedie rázsocha k Bokšovským skalám, nazývaným aj Bokšovské skalné mesto. Celková dĺžka rázsochy a skalného masívu skalného mesta je cca 0,6 km. Na konci rázsochy sa nachádza vrch Malý Bokšov (710 m n.m.), ktorého skalné steny na severe prudko klesajú do Hornádskej doliny. Na juh od vrcholu Bokšov pokračuje Bokšovský hrebeň, nazývaný aj Bokšovská rázsocha okolo množiacich sa skalných útvarov k zachovanému pralesovému lesu k vrchu Holica.

Bokšovské skaly (350 – 720 m n.m.) sú vápencové skaly nad obcami Malá Lodina a Veľká Lodina. Bokšovské skaly tvoria skalky a ihly s mimoriadne strmými svahmi (25 – 40°) prudko klesajúcich do Hornádskej doliny. Nachádza sa tu rovnomenná Národná prírodná rezervácia Bokšov. Úplne na západe Bokšovských skál sa nachádza čiastočne výhľadový vrch Napoleonov klobúk. Hrebeň Bokšovských skál smeruje na juho-východe k vrchom Bokšov (810 m n.m.) a Holica (806 m n.m.).

Skalný masívny Napoleonov klobúk (641 m n.m.) sa nachádza priamo nad ružínskym železničným mostom Ružínsky viadukt. Miestni obyvatelia nazývajú vrch ľudovo Líšči vrch.