Home » Banícky náučný chodník Helcmanovce

Banícky náučný chodník Helcmanovce

Naďka sa usmieva na chate Skirhačka

V Gelnice sa vydáme na Hrad Gelnica, ktorý sa vypína hneď nad obcou. Vedie k nemu kľukatá modrá značke. Z hradu veľa nezostalo, ale vyrástla gaštanová olej s náučnými tabuľami. Vrátime sa späť do obce a po žltej značke začneme stúpať lúkou a lesom s výživným prevýšením na križovatku, ktorá má názov Čerešne. Nájdeme tam však kamenné more s týmto názvom. Už len miernejším stúpaním prídeme k Hrobu baníka. Žltú značku definitívne opustíme, zamierime na juh okolo vrchu Vangort, vyjdeme na hrebeň nižšie a na ňom nájdeme prepadliská a priepasti pod názvom Vangortova puklina. Po hrebeni zídeme k ďalšej križovatke s vyblednutým modrým Vangortským krížom. Stočíme sa na sever a prejdeme na Banícky náučný chodník. Na ňom nájdeme chatu Skirhačku, ktorá nám ponúkne príjemné posedenie pod strechou. Po chodníku okolo bývalých štôlní sa dostaneme nad Helcmanovce. Do obce zídeme po lúčnej alebo lesnej ceste. Samozrejme, že lúčna cesta je plná výhľadov.

Trasa

Gelnica Hrad GelnicaČerešneHrob baníkaVangortova puklinaVangortov krížBanícky náučný chodník Helcmanovcechata SkirhačkaHelcmanovce
12 km; +640 m / –571 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:27 h do Margecian. Prestup na os. vlak do Gelnice, mesto.

Návrat os. vlakom o 15:24 h z Helcmanoviec do Margecian. Prestup na os. vlak do Košíc. Príchod na ŽS o 16:33 h


Zaujímavosti na trase

Oblasť Spišsko-gemerského rudohoria bola jednou z najviac priemyselne rozvinutých regiónov v Uhorsku. Aj oblasť Hnileckej doliny a blízkeho okolia bola súčasťou Horného Uhorska. Aj oblasť Hnileckej doliny a blízkeho okolia bola súčasťou Horného Uhorska, kde sa sústreďovala priemyselná činnosť. Skoro v každej dedine boli bane a primitívne huty na spracovanie vyťažených rúd, ale až v 19. storočí sa začal rozvíjať moderný priemysel. Išlo hlavne o moderné huty v Krompachoch, Štefanskej Hute pri Kluknave, hutu Mária a hutu Matilda v Gelnici, hutu Ľudmila v Prakovciach, hutu v Smolníku atď.

Gelnica je historické, banské mesto nachádzajúce sa v prekrásnom prostredí Gemera na východe Slovenska. Mestom preteká rieka Hnilec, ktorá pramení pod Kráľovou hoľou. V chotári dosahuje nadmorská výška až 1030 m.

Gelnický hrad bol postavený v 13. storočí, po roku 1528 bol zbúraný. V polovici 16. storočia bol znovu vybudovaný a zväčšený, v roku 1685 vyhorel a ostali z neho iba ruiny. Majiteľmi boli aj Zápoľskovci, Thurzovci, Csákyovci a nakoniec aj mesto samé. Vďaka stavebnej činnosti Thurzovcov sa niekedy hrad volá aj Thurzov hrad.

Hrob baníka leží pod korunami starých stromov. V ňom je pochovaný človek, ktorý bol v týchto lesoch zavraždený. Okolnosti jeho smrti sú neznáme. Medzi ľuďmi sa traduje, že bol nájdený v slávnostnej baníckej uniforme, v ktorej ho aj pochovali. Na hrobe je tabuľka s dvojjazyčným nápisom: Hrob baníka, Bergmannsgrab 1937. Ku hrobu vedie žltá turistická značka.

Vangortská puklina je vlastne vyťažená žila železnej rudy. Na povrchu vidno iba časť ťažby, zvyšok sa nachádza pod zemou a tak je tato oblasť závalovým pásmom. Bezpečnejší prístup je z južnej strany pukliny.