Home » Ako Perlovka spája obce

Ako Perlovka spája obce

Rozhľadňa Bogár s hojdačkou nad Gelnicou

V zime nemusí byť túra dlhá a hodí sa, ak jej trasa vedie po vychodených alebo vyjazdených cestách. Takým miestom môže byť napríklad Perlova dolina. Cesta k nej bude veľmi zaujímavá, pretože od štartu v Gelnici vedie okolo rozhľadni Bogár s hojdačkou v tvare srdca. Až potom zídeme do Perlovej doliny, ktorú veľmi rýchlo opustíme pri stúpaní k rázcestníku Strieborná. A v závere pred zostupom do Kojšova spoznáme veľmi peknú Krížovú cestu.

Trasa

Gelnicarozhľadňa Bogár so srdcomPerlova dolinaStrieborná (645 m n.m.)krížová cestaKojšov
10 km; +531 m / -422 m

Doprava

Odchod os. vlakom zo ŽS KE o 7:27 h do Margecian (8:03 h). Prestup na os. vlak o 8:07 h do Gelnice,mesto (8:20 h).

Návrat autobusom o 13:00 h z Kojšova, centrum do Margecian (13:14 h). Prestup na os. vlak o 13:16 h do Košíc (14:33 h).


Zaujímavosti na trase

Gelnica je historické, banské mesto nachádzajúce sa v prekrásnom prostredí Gemera na východe Slovenska. Mestom preteká rieka Hnilec, ktorá pramení pod Kráľovou hoľou. V chotári dosahuje nadmorská výška až 1030 m.

Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva do 15. storočia sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. V druhej polovici 19. storočia sa stalo klinčikárstvo a reťazárstvo v Gelnici najvýnosnejšou živnosťou a Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku.

Z pamiatok sa v Gelnici zachoval Rímsko–katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia, ruiny niekdajšieho Gelnického hradu z 13. storočia, budova Baníckeho múzea z roku 1802, Evanjelický kostol z roku 1784 a kamenný most cez rieku Hnilec z 19. storočia.

Obec Kojšov leží v údolí Kojšovského potoka. Okolo obce sa nachádzajú lúky a pasienky. Medzi najvyššie vrcholy nad obcou patrí Folkmarská skala (915 m n.m.) a Kojšovská hoľa (1246 m n.m.). K najvýznamnejším historickým pamiatkám obce sa zaraďuje gréckokatolícky chrám (cerkev) sv. Petra a Pavla z roku 1809. V obci sa zachovali aj murované domy, ktoré sú typické pre oblasť južného Spiša, Gemera, Malohotu a Abova z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia.