Vydajme sa do obce Kluknava a do jej okolia, kde si pozrieme jej nádherné a nezvyčajné historické pamiatky ako Barokový kaštieľ, Dom služobníctva a stodola, zrúcaninu továrne v časti Štefanská Huta, Kostolík sv. Anny z roku 1632 v ktorom sú umiestnené obrazy a relikviár sv. Anny, Zvoničku sv. Floriána z roku 1795 a iné. Potom sa prejdeme Náučným chodníkom osobností a histórie Kluknavy a cestou navštívime aj nezvyčajný drevený krytý most z roku 1832, ktorým svojím ojedinelým technickým riešením je jediným svojho druhu na Slovensku. Nad Kluknavou a Richnavou sa nachádza výhľadový vrchol Bradlo.
Trasa
Richnava – Kluknava – Drevený krytý most – NCH osobností a história Kľuknavy – Na horu – lokalita Bradlo – pri Dlhej – Richnava
13 km; +441 m / –432 m
Doprava
Odchod os. vlakom o 7:27 h zo ŽS KE do Richnavy (8:12 h)
Návrat os. vlakom o 14:46 / 15:47 h z Richnavy do Košíc (ŽS KE – 15:33 / 16:33 h)
Zaujímavosti na trase
Náučný chodník – osobností a história Kluknavy je tematický chodník, ktorý spojil najvýznamnejšie historické architektonické, kultúrne a technické pamiatky Kluknavy a Štefanskej Huty, kedysi banícko-hutníckej obce s niekdajšou prepojenosťou na celé Rakúsko-Uhorsko i Nemecko. Návštevníkov privedie k doposiaľ nenavštevovanému skalnému nápisu a obohatí ich o informácie o významných historických osobnostiach.
Kluknava leží na dvoch tematických cestách programu Terra Incognita – na Gotickej a Železnej. V obci sa nachádza sedem národných kultúrnych pamiatok, k nim ešte nie je zaradený skalný nález latinského a pravdepodobne rúnového písma na skale v lokalite Ku trom dubom. Kruhová trasa náučného chodníka vedie prevažne prírodným prostredím a má dĺžku približne 7,5 km. Návštevník na nej nájde šesť informačných panelov približujúcich aj také významné historické osobnosti pôsobiace v regióne, ako boli Ján Zápoľský, arciknieža Friedrich Habsburský či kardinál Imrich Csáky.
Slávnostné otvorenie chodníka sa uskutočnilo 26. novembra 2016 a bolo spojené s folklórnym vystúpením, prehliadkou renesančno-barokového Csákyovského kaštieľa, barokového Kostola sv. Kataríny a prechádzkou náučným chodníkom s výkladom turistického sprievodcu.
Cieľom projektu je zvýšenie atraktívnosti prostredia obce pre návštevníka z pohľadu cestovného ruchu. Prepojenie všetkých pamiatok a zaujímavostí obce prispieva ku väčšiemu návštevníckemu komfortu, keď tieto jednotlivé zaujímavosti „zabalil“ do jedného balíčka. Slávnostné otvorenie chodníka a distribúcia informácií o ňom prostredníctvom webových stránok, ale aj tlačeného bulletinu, prispeli k rozšíreniu povedomia o novej turistickej atrakcii a na zvýšení návštevnosti sa prejaví určite už v budúcoročnej turistickej sezóne.
Vrch Bradlo (714 m n.m.) nesie pomenovanie podľa lokality na ktorej leží. Z vrcholu sa v prípade priaznivého počasia ukážu v dialke tieto známe kopce: Kojšovská hoľa, Krompašský vrch, Hekerová, Bukovec, Kráľova hoľa, Sľubica, Gerlachovský štít, Rajtopíky, Patria, Smrekovica a mne ďalšie. Na Bradle sú tri vyhliadky rôznymi smermi.
Povrch kopca je prevažne skalnatý. Pri pohybe po skale treba byť opatrný, hlavne v zimnom období. Vrchol inšpiroval jedného z významných slovenských spisovateľov, Jozefa Žarnaya,k napísaniu knihy Tajomstvo dračej steny.
Vrch Bradlo tvorí juhovýchodný cíp Braniska. Tento nevysoký a rozložitý vrch dostal meno podľa niekoľkých zaujímavých geomorfologických útvarov na jeho južných svahoch, ktoré sa nápadne podobajú na bradlá zo známeho Bradlového pásma na severe Slovenska. Najvýraznejšie z nich je práve Kluknavské bradlo, týčiace sa nad obcou Kluknava. Jeho strmé zrazy zamedzili rastu hustej vegetácie a tak je z neho neobmedzený výhľad na celú Kluknavskú kotlinu a protiľahlé Volovské vrchy. Je tak veľká škoda, že na túto zaujímavú vyhliadku nevedie žiaden značený turistický chodník, vďaka čomu je trasa sem na orientáciu značne náročná a dostupná len po lokálnych poľných cestách.