Home » Náučný chodník Humenský Sokol a Humenská

Náučný chodník Humenský Sokol a Humenská

Z Červenej skaly vidno aj na obec Jasenov

Z obce Ptičie sa vydáme na dve krátke túry. Najprv prudko vystúpame po NCH Humenský Sokol na hrebeň Červená skala. Z nej si vychutnáme nádherné výhľady na východ k obci Ptičie aj na západ k obci Jasenov. Z chodníka krátko zídeme na západnú stranu do známej jaskyne Dúpna. Z hrebeňa a náučného chodníka budeme klesať, ale už mierne k okraju lesa a k samotnému začiatku trasy. Potom sa presunieme autami do obce Ptičie nad obecný úrad na koniec hlavnej cesty. Odtiaľ vystúpame voľne na hrebeň, kde nájdeme zaujímavú jaskyňu Olovná pivnička. Budeme pokračovať po hrebeni až na kótu Humenská. Na vrchole sa týči “turistická mohylka” s menami významných turistov. Vrchol nie je výhľadový, ale z titulu je charakteru sa hodí naň vystúpiť v čase dušičiek. Späť zídeme už po vychodenom lesnom chodníku.

1. trasa

PtičieNCH Humenský SokolSokolJaskyňa DúpnaPtičie – presun autami k 2. trase nad OcÚ Ptičie
5 km; +389 m / –389 m

2. trasa

PtičieOlovná pivničkaHumenskáPtičie
3,3 km; +260 m / –260 m

Doprava

Autami z Košíc k autobusovej zastávke Ptičie,Podskalka Jednota (cca 1:30 h)

Návrat autami z obce Ptičie do Košíc (cca 1:30 h)


Národná prírodná rezervácia Humenský Sokol bola Vyhlásená v masíve Sokol – Červená skala – Dúpna južne od Humenného vo Vihorlatských vrchoch v roku 1980 na ochranu biologicky hodnotných zachovalých skalných, trávnatých a lesných rastlinných spoločenstiev drieňových dúbrav, zvlášť s dubom plstnatým a kamienkou modropurpurovou. Patria k najteplomilnejším a sucho znášajúcim na východnom Slovensku. Pod hrebeňom Sokola prechádza drieňová dúbrava do skalnej lesostepi. Súčasťou územia sú aj vápenaté pieskovcové zlepence a jaskyne. Pozdĺž náučného chodníka rastie mnoho vzácnych rastlín: poniklec veľkokvetý, drieň obyčajný, dráč obyčajný, klokoč perovitý, skalník obyčajný, prilbica jedhojová, konvalinka voňavá, ľalia zlatohlavá, veternica lesná či prilbovka červená a p. biela. Rezervácia je súčasťou územia európskeho významu Humenský Sokol a chráneného vtáčieho územia Vihorlat.

Jaskyňa Dúpna je dutina v karbonátových zlepencoch centrálnokarpatského paleogénu v masíve Sokol – Červená skala – Dúpna na juh od Humenného. Vznikla v zlepencoch krasovými a gravitačnými procesmi. Tvorí ju jediná sieň s pôdorysom 20 × 17 m. Vchod do jaskyne tvorí mohutný portál o výške cca 5 m. V jaskyni zimuje šesť druhov netopierov: podkovár malý, netopier obyčajný, netopier ostrouchý, netopier brvitý, večernica pozdná a uchaňa čierna. V jaskyni sa v minulosti konávali ľudové zábavy.

Vyhliadka Červená skala sa nachádza na hrebeni Sokol – Červená skala – Skalka. Na hrebeň existuje viacero prístupových chodníkov z obidvoch strán, na východnej strane sa dá liezť, na západnej strane je starý kameňolom so zvláštnou atmosférou a jaskyňa DúpnaČervená skala ponúka výhľady na Slánske vrchy, Nízke Beskydy či Vihorlat. Na južnej strane Červenej skaly rastie poniklec aj pokrútené zakrpatené duby.

Humenská je národná prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody CHKO Východné Karpaty. Nachádza sa v katastrálnom území obce Ptičie v okrese Humenné v Prešovskom kraji. Predmetom ochrany sú: Suchomilné a teplomilné lesostepné a stepné spoločenstvá s dubom plstnatým na vedeckovýskumné a náučné ciele. Na okraji NPR sa nachádza najvyšší vrch v oblasti s rovnomenným názvom. Na ňom stojí “turistická mohylka” s menami turistov, značkárov a horolezcov.

Olovná pivnička je jaskyňa s priestorom 3 m vysokým a 2 m širokým, na báze zúženým na 0,5 m. Jej profil je hruškovo obrátený. Vchod má v náryse poloelipsovitý tvar s rozmermi 0,9 x 0,9 m. Má expozíciu 36 °. Za vstupom dno klesá a po 1,5 m padá na najnižšie miesto. Jaskyňa má chudobnú náterovú výzdobu. Jaskyňa sa vytvorila koróznym zvetrávaním zlepencov pozdĺž dominantnej tektonickej poruchy.