Home » Na Roháčku jednoducho

Na Roháčku jednoducho

Kríž na Rozsypanej skale

Na Roháčku sa dá vystúpiť aj s relatívne menším prevýšením z obce Hrabkov. Cestou uvidíme Prírodná pamiatka Hrabkovské zlepence, chatu u Smelého srnca, skalné bralá Rozsypaná skala a nakoniec vystúpime na najvyšší vrch Roháčku. Zostup do Margecian bude pomerne prudký.

Trasa

Kostoľany nad Hornádom – Družstevná pri Hornáde – vyhliadke pri kríži – vyhliadka nad Malou Vieskou – vyhliadka nad KysakomKysak
14,2 km; +434 m / –414 m

Doprava

Odchod os. vlakom o 7:27 h zo ŽS KE do Kostoľanov, n.H. (7:35 h)

Návrat vlakom o 14:16 / 14:43 / 15:00 h z Kysaku do Košíc (14:33 / 14:59 / 15:13 h)


Zaujímavosti na trase

Na severozápadnom svahu vrchu Rohačka sa nachádza pás skalných brál, skaliek, mohutná kopa veľkých roztrúsených kameňov a balvanov s peknými výhľadmi na sever a severovýchod krajiny, ktoré spolu vytvárajú dominantný skalný masív nazývaný Rozsypaná skala (1000 m n.m.). Dĺžka skalného masívu je okolo 150 metrov a výška od 10 – 30 metrov. Rozsypaná skala sa nachádza od vrchu Roháčka asi 3 min. po modrej turistickej trase v smere na vrch Čierna hora. Na rozdiel od Roháčky, z Rozsypanej skaly sa vám naskytnú krásne výhľady do širokého okolia. Vrchol Rozsypanej skaly zdobí aj drevená socha a kríž.

Výrazne tvarovaný vrch Roháčka (1028 m n.m.) je najvyšším vrchom Čiernej hory. Vrch je nazývaný aj ako Talafúsov vrch. Toto pomenovanie dostal po Janovi Talafúsovi z Ostrova, ktorý bol jedným z popredných hajtmanov českých bratríkov. Podľa povesti tu veľmi rád oddychoval počas poľovačiek so svojimi druhmi. Vrchol Rohačky neposkytuje výhľady do okolia, pretože je pomerne zalesnený bukovo-dubovým lesom a obrastený malinčím.